Występowanie palców nadliczbowych jest drugą co do częstości wadą wrodzoną rąk
Są to zmiany występujące niezależnie od dziedziczenia lub dziedziczą się autosomalnie dominująco. Dodatkowe palce jako wada mogą przybierać różne formy, jednak najczęściej są to pojedyncze palce dodatkowe i dotyczą kciuka lub palca małego u stopy. Mogą mieć postać prawie niewidocznych wypustek u podstawy kciuka, aż do w pełni wykształconych palców. W zależności od formy są problemem głównie kosmetycznym lub zaburzają, a nawet znacznie ograniczają funkcję ręki.
Diagnoza występowania palców nadliczbowych
Zespół specjalistów Chirurgia Bednarska zajmuje się diagnozowaniem, kwalifikacją i leczeniem tych wad.
Ocena wady polega na badaniu dziecka pod względem morfologii wady, jej wpływu na funkcję ręki lub stopy oraz wyznaczeniu odpowiedniego czasu i rodzaju leczenia. Badanie kliniczne zawsze uzupełnia zdjęcie rentgenowskie pozwalające na ocenę budowy szkieletu paliczków, USG ocenia natomiast obecność aparatu ruchowego, naczyń lub nerwów.
Leczenie wad palców u rąk i stóp
Postępowanie w przypadku wad nadliczbowych palców zarówno u rąk jak i u stóp jest operacyjne. Polega na amputacji palca dodatkowego, częstą z koniecznością korekcji osi pozostałych palców oraz rekonstrukcją przyczepów mięśniowych.
Ortopedia dziecięca w Chirurgia Bednarska Poznań
Nasz zespół specjalistów posiada wieloletnie doświadczenie. Jest gotów zapewnić najlepszą opiekę dla małych pacjentów. Pamiętajcie, że wada wrodzona to nie wyrok, a wraz z odpowiednią opieką i terapią, dzieci mogą osiągnąć pełną funkcjonalność i cieszyć się aktywnym życiem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania z zakresu wad Twojego dziecka nie wahaj się – zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszej poradni.