Problemy związane z układem moczowym u dzieci mogą być dużym zmartwieniem dla rodziców. W tym artykule dowiemy się, jakie choroby układu moczowego występują u dzieci najczęściej, jakie są ich objawy oraz jak i gdzie można je diagnozować i leczyć.
Wady rozwojowe układu moczowego u dzieci
Wady rozwojowe układu moczowego to największa grupa chorób, która może wymagać specjalistycznej opieki z zakresu nefrologii i urologii dziecięcej. Należą do nich między innymi: wodonercze, odpływy pęcherzowo-moczowodowe, zdwojenia układu moczowego, zastawki tylne u chłopców, dysplazje nerek, moczowody olbrzymie czy inne wady obejmujące drogi moczowe i narządy płciowe. Wymienione wady mogą być rozpoznane w badaniach prenatalnych, w momencie urodzenia a czasami nawet w wieku późniejszym. To wszystko zależy od stopnia nasilenia wady oraz jej wpływu na pacjenta.
Zakażenia układu moczowego u dzieci
Zakażenia układu moczowego (ZUM) są częstym problemem u dzieci. Towarzyszy im ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, gorączka lub zmiana w kolorze moczu. Mogą być jedynym objawem niezdiagnozowanej jeszcze wady układu moczowego u dzieci, o czym warto jest pamiętać. Nieleczone ZUM mogą prowadzić do poważnych komplikacji i nieodwracalnych zmian w drogach moczowych, dlatego bardzo ważne jest szybkie włącznie odpowiedniego leczenia.
Kamica dróg moczowych u dzieci
Kamica w drogach moczowych (kamica nerkowa) to kolejna choroba układu moczowego, która coraz częściej występuje u dzieci. Objawami kamieni nerkowych u dzieci mogą być silny i nawracający kolkowy ból brzucha lub pleców, krwiomocz, a nawet gorączka w przebiegu zakażenia układu moczowego wywołanego kamicą. Diagnoza opiera się na badaniach obrazowych, takich jak ultrasonografia układu moczowego lub tomografia komputerowa, oraz badaniach moczu i krwi.
Nietrzymanie moczu u dzieci
Nietrzymanie moczu u dzieci to bardzo powszechny problem, o którym trudno się rozmawia. Ta choroba wynika wnikliwego wywiadu oraz szeregu badań diagnostycznych (zarówno badań krwi i moczu, diagnostyki obrazowej jak i specjalistycznych badań urologicznych) – wszystko po to, aby pomoc dla pacjenta była jak najlepsza i jak najbardziej skuteczna.
Diagnoza i leczenie układu moczowego u dzieci
W przypadku objawów ze strony układu moczowego u dziecka, ważne jest skonsultowanie się z urologiem dziecięcym. Taki specjalista przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący objawów obecnie oraz w przeszłości i zaplanuje wykonanie odpowiednich badań dodatkowych. W zależności od ich wyników możliwym będzie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Leczenie chorób układu moczowego u dzieci może obejmować obserwację, terapię farmakologiczną, procedury endoskopowe, a nawet leczenie operacyjne.
Urolog dziecięcy – niezastąpiona pomoc dla twojego dziecka
Choroby układu moczowego u dzieci są dość powszechne, ale ze względu na zróżnicowanie ich leczenie musi być zindywidualizowane. Odpowiednia diagnoza i dobrane do niej leczenie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu dziecku. Warto zatem regularnie kontrolować układ moczowy swojego dziecka i konsultować się z urologiem dziecięcym w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów. Dzięki temu można zapobiec poważnym następstwom oraz szybko pomóc pacjentowi wrócić do zdrowia.