Nietrzymanie moczu u dzieci – część 2

Udostępnij artykuł:

Nietrzymanie moczu u dzieci – kiedy pojawia się problem?

Zgodnie z definicją jako nietrzymanie moczu określamy mimowolne oddanie moczu w nieodpowiednim miejscu i czasie. Granica wiekowa, od której rozpatrujemy to w kategorii choroby u dzieci, to 5. rok życia. Nietrzymanie moczu może być ciągłe (to najczęściej związane jest z wadami anatomicznymi) lub okresowe. W tej drugiej podgrupie wyróżniamy moczenie dzienne oraz moczenie nocne. Leczenie każdej z wymienionych jednostek chorobowych powinno być zindywidualizowane i wymaga konsultacji specjalistycznej.

Zachowania towarzyszące nietrzymaniu moczu

Zacznijmy zwracać uwagę, czy u naszego dziecka nie występują poniższe zachowania. Wszystkie mogą prowadzić do nieprawidłowej czynności dolnych dróg moczowych, a w efekcie do epizodów nietrzymania moczu:

Ignorowanie potrzeby oddania moczu – Dzieci często zapominają o potrzebie oddania moczu, szczególnie kiedy są zaabsorbowane zabawą lub inną aktywnością. Potrafią „odkładać to na później”.

Nieprawidłowe nawyki podczas oddawania moczu – Między innymi zbyt szybkie lub zbyt wolne opróżnianie pęcherza moczowego, a także nieprawidłowa pozycja ciała podczas mikcji.

Nieregularne wizyty w toalecie – Dotyczy to zarówno oddawania moczu, jak i stolca. Tak, zaparcia mogą powodować kłopoty z drogami moczowymi! Regularne korzystanie z toalety jest kluczowe dla utrzymania zdrowia układu moczowego i pokarmowego.

Stres i niechęć związane z oddawaniem moczu poza domem – Korzystanie z toalet w miejscach publicznych bywa stresujące dla niektórych dzieci. Może to prowadzić do przetrzymywania moczu, a tym samym zaburzenia pracy dolnych dróg moczowych.

Popuszczanie moczu u dziecka podczas śmiechu – Będzie to podstawą do rozpoznania tak zwanego giggle incontinence lub wysiłku: będzie to podstawą do rozpoznania tak zwanegostress urinary incontinence.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe – Ilość i jakość spożywanych napojów i pokarmów może wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego i moczowego.

Nietrzymanie moczu u dziecka – aspekty psychologiczne

Istnieje pewna grupa zaburzeń behawioralnych u dzieci, która pretenduje do współwystępowania epizodów nietrzymania moczu, zarówno w dzień jak i w nocy. Należy o tym pamiętać i pomyśleć o objęciu takich rodzin opieką psychologiczną! Dodatkowo epizody nietrzymania moczu często wpływają na niską samoocenę dzieci, a w efekcie na jakość ich życia.

Niedopuszczalnym jest karanie dzieci w sytuacjach nietrzymania moczu, co przez lata było metodą postępowania z takimi pacjentami. Na szczęście to już przeszłość!

Jak pomóc dziecku z nietrzymaniem moczu? – standardy w XXI wieku

Uroterapia

Niechirurgiczne i niefarmakologiczne metody leczenia zaburzeń dolnych dróg moczowych i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – potocznie można nazwać to analizą nawyków związanych z dietą i higieną oddawania moczu i stolca. Jako narzędzie stosowane tutaj są dzienniczki mikcji i stolca. Zapraszamy do omówienia szczegółów do naszego gabinetu w Poznaniu

Wsparcie psychologiczne a nietrzymanie moczu

Ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczne środowisko do wyrażania emocji i rozmowy o swoich trudnościach. Wsparcie ze strony rodziców, nauczycieli czy innych specjalistów może pomóc dziecku radzić sobie z dyskomfortem, który jest wywoływany epizodami nietrzymania moczu. W przypadku potwierdzonych problemów psychologicznych takie wsparcie będzie służyło pracy z nimi.

Do jakiego lekarza udać się z nietrzymaniem moczu u dziecka?

W przypadku nietrzymania moczu u dziecka warto na początku skonsultować się ze swoim lekarzem pediatrą. Dysponuje on narzędziami diagnostycznymi, które pomogą wykluczyć zakażenie układu moczowego oraz wady anatomiczne w drogach moczowych.

W przypadku pogłębionej analizy konieczna będzie konsultacja specjalistyczna, najczęściej u nefrologa lub urologa dziecięcego. To tam zapadnie decyzja o ewentualnym poszerzeniu diagnostyki o konsultacje innych specjalistów: gastroenterologa, chirurgia dziecięcego, dietetyka, psychologa czy wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych: badań krwi, badań czynnościowych układu moczowego, czyli przepływu cewkowego czy badania urodynamicznego. Warto pamiętać o ogromnej roli pracowników placówki edukacyjnej do której uczęszcza dziecko – powinni być wsparciem dla dziecka, które boryka się z problemem nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci

W zależności od typu i przyczyny nietrzymania moczu u dzieci w leczeniu stosuje się różne metody terapeutyczne. Każdorazowo leczenie powinno być zindywidualizowane! Powinno zacząć się od sesji uroterapii standardowej, którą następnie można poszerzyć o terapię behawioralną, farmakoterapię, a czasem nawet o interwencje chirurgiczne. Nieodzownym elementem zajmowania się dziećmi z nietrzymaniem moczu jest edukacja całych rodzin ze szczególnym zaangażowaniem pacjenta, którego to dotyczy. Podsumowując, nietrzymanie moczu dzieci wymaga kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. Zapraszamy do Chirurgia Bednarska – wiemy, jak się tym zająć!

Inne wpisy