Przepuklina pachwinowa u dzieci to wrodzona wada, która objawia się jako miękki guzek w pachwinie. U chłopców schodzi on w kierunku moszny, natomiast u dziewczynek w stronę wargi sromowej większej. Może występować jedno – lub obustronnie i dotyka mniej niż 5% donoszonych noworodków, przy czym u dzieci urodzonych przedwcześnie pojawia się znacznie częściej.
Przyczyny i mechanizm powstawania przepukliny
Przepuklinę pachwinową tworzy worek przepuklinowy, będący wypustką otrzewnej. W warunkach prawidłowych połączenie pomiędzy jamą brzuszną a moszną u chłopców oraz wargą sromową u dziewczynek powinno zamknąć się około 20. tygodnia ciąży. Jeśli tak się nie stanie, dochodzi do powstania przepukliny pachwinowej.
Zawartość worka przepuklinowego najczęściej stanowią pętle jelitowe, rzadziej wyrostek robaczkowy lub ściana pęcherza moczowego. W przypadku dziewczynek może się w nim również znajdować jajnik. Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas płaczu, kaszlu lub parcia na stolec, powoduje uwypuklenie przepukliny, co ułatwia jej zauważenie.
Ryzyko uwięźnięcia przepukliny
Większość przypadków przepukliny pachwinowej pozwala na odprowadzenie jej zawartości do jamy brzusznej. Jednak jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, może nastąpić upośledzenie krążenia w naczyniach wypełniających ją struktur, co w skrajnych przypadkach prowadzi do ich martwicy. Jest to stan zagrożenia zdrowia dziecka i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Chirurg dziecięcy może podjąć próbę odprowadzenia przepukliny, a jeśli okaże się to niemożliwe, konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Leczenie przepukliny pachwinowej
Operacje przepukliny pachwinowej wykonuje się metodą klasyczną lub laparoskopową, zawsze w znieczuleniu ogólnym.
Metoda klasyczna polega na wykonaniu niewielkiego cięcia w pachwinie. Chirurg lokalizuje worek przepuklinowy i po oddzieleniu go od elementów powrózka nasiennego u chłopców lub od mięśnia obłego macicy u dziewczynek, zamyka go chirurgicznie.
Metoda PIRS (Percutaneous Internal Ring Suturing) to nowoczesna, małoinwazyjna technika laparoskopowa. Polega na wprowadzeniu niewielkiej kamery przez pępek do jamy brzusznej, co umożliwia uwidocznienie worka przepuklinowego od wewnątrz. Następnie przezskórnie wprowadza się igłę i nić, którymi zamyka się worek przepuklinowy. Podczas zabiegu można jednocześnie wykryć i zamknąć ewentualną niewidoczną przepuklinę po drugiej stronie.
Zalety metody PIRS
Laparoskopowa metoda PIRS jest mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja. Pozwala na szybszą rekonwalescencję, zmniejsza ryzyko powikłań i pozostawia mniejsze blizny. Dzięki możliwości wykrycia przepukliny po drugiej stronie, eliminuje ryzyko konieczności ponownej operacji w przyszłości. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna, coraz częściej stosowana w leczeniu przepuklin pachwinowych u dzieci.