Przykurcz Dupuyterna
Jest to choroba przewlekła, która prowadzi do przerostu rozcięgna dłoniowego. W zależności od fazy może objawiać się przykurczem lub brakiem możliwości wyprostowania jednego lub kilku palców, skąd bierze się jej nazwa – przykurcz Dupuytrena.
Objawy choroby Dupuyterna
Choroba dotyczy przeważnie mężczyzn w przedziale wiekowym pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Przyczyna choroby nie jest znana, ale obserwuje się rodzinne występowanie objawów. Częściej dotyczy osób cierpiących na cukrzycę oraz pobierających niektóre leki. Najczęściej dotyczy palca małego i serdecznego, a najrzadziej kciuka i wskaziciela, przykurcze mogą występować w obu rękach równocześnie
Choroba ma charakter postępujący, pierwszym objawem jest zazwyczaj pojawienie się bolesnych guzków zlokalizowanych pod skórą na powierzchni dłoniowej ręki. W czasie nasilania się objawów można zaobserwować pojawienie się pasmowatych „zgrubień”, które prowadzą do przykurczu jednego lub kilku palców. Postępujące w ten sposób objawy mogą znacznie ograniczać sprawność ręki i utrudniać jej higienę.
Choroba Dupuytrena – jak wygląda leczenie?
Leczenie zachowawcze nie przynosi dobrych efektów. Samą kwalifikację do operacji uzależnia się od stopnia nasilenia zmian, dolegliwości bólowych, rodzaju wykonywanej pracy oraz oczekiwań pacjenta. Leczenie operacyjne może polegać na wycięciu pasm w zakresie jednego lub wielu palców albo, w mniej zaawansowanych przypadkach, przezskórnej fasciotomii, podczas której przykurczające pasma przecinamy igłą lub nożem używając wówczas małych dostępów operacyjnych.
Diagnostyka
Do rozpoznania choroby wystarczające jest badanie kliniczne obejmujące szczegółowy wywiad. Podczas badania oceniamy funkcję ręki, nasilenie przykurczu, stan skóry ręki, jej ukrwienie oraz czucie.
Informacje o operacji i postępowaniu pooperacyjnym
Pacjent przed operacją uzyskuje pełną informację o jej przebiegu, możliwych powikłaniach związanych z zabiegiem oraz o oczekiwanym efekcie. Należy pamiętać, że wyprost palca dotkniętego chorobą może nie być całkowity po zabiegu, a nawrotowy charakter zmian może wymagać kolejnych interwencji.
W okresie pooperacyjnym, ze względu na obecność ran, stosuje się jałowy opatrunek wzmocniony watą dla utrzymania wyprostu palców. Opatrunek pozostawia się na około 7-10 dni. Niezdolność do pracy, w zależności od sposobu wykonywanego zabiegu, to okres od 10 dni do 4 tygodni. Leki przeciwbólowe w większości przypadków nie są potrzebne.